בנייה וניהול של תוכנית כדורגל בתיכון

הראיון הבא הוא עם המאמן ביל בראטון, שהיה מאמן הכדורגל שלי בבית הספר התיכון קרוס קיז באטלנטה, ג’ורג’יה במשך שנת הלימודים 1989-1990. ביקשתי ממנו להתראיין כדי לחלוק את מחשבותיו על כדורגל. הוא עוסק בכדורגל יותר מ-25 שנה אז רציתי לבחור את המוח שלו בנושא.

סטאפורד:

שלום מאמן, אתה מאמן כדורגל בתיכון כבר למעלה מ-25 שנה. איך התעסקת לראשונה בספורט?

המאמן ביל בראטון:

היי סטפורד ותודה. ובכן, התחלתי לאמן כדורגל ב-1982 במחוז דקאלב בשנה הראשונה שלי בהוראה ב-Sequoyah High. המאמן הקודם עזב ובית הספר היה צריך מישהו שיאמן. המנהלת הציעה לי את ההזדמנות להשתלט על התוכנית.

סטאפורד:

איך הייתה החוויה הזו עבורך ואיך התכוננת לתפקיד החדש הזה כמאמן כדורגל בתיכון?

המאמן ביל בראטון:

אני מודה שמעולם לא שיחקתי או אימנתי כדורגל לפני כן. בעונת השפל ביליתי זמן בהכנות ולמידה על ידי קריאת ספרים והליכה למרפאות. אני גם מודה שהשחקנים ידעו יותר על הכישורים, ההרכבים ומה שנדרש כדי לשחק את המשחק מאשר אני ידעתי אבל ארגון האימון של הרכבת קבוצה שתשחק כקבוצה היה הכוח שלי. נהניתי מאוד לאמן כדורגל ברגע שהשתלטתי על הידע שהייתי צריך.

סטאפורד:

כמה זמן אימנת ב-Sequoyah ואיך הגעת לקרוס קיז?

המאמן ביל בראטון:

הדרכתי את Sequoyah במשך 4 שנים לפני שדקאלב החל בתוכנית גיבוש ועברתי ל-Cross Keys בשנת 1986. הייתה לי הזכות לאמן את תוכנית Keys במשך 20 השנים הבאות. השגתי את רישיון האימון שלי בג’ורג’יה Class D וכן רישיון אימון לאומי ברמה Class C מ-USSF. המצב בקרוס קיז היה דומה מאוד לסקויה, הם היו צריכים מאמן כדורגל חדש ו-AP שיהפוך למנהל הציע לי את התפקיד.

סטאפורד:

איך היה המצב בקרוס קיז, ומה נדרש כדי לבנות את התוכנית?

המאמן ביל בראטון:

נדרשה עבודה קשה ומשמעת כדי לבנות את התוכנית. העבודה שלי כללה בנייה מחדש של תוכנית. היא איבדה את הארגון שלה, המשמעת הייתה מבולבלת, והתוכנית לא ניצחה, רק שנתיים מהמקום השלישי במדינה. הייתי צריך לשלב משמעת בתוכנית וללמד את השחקנים מה המשמעות וההכרה של לשחק בקבוצה תחרותית בבית הספר כדי לנצח. התקדמות זו עתידה להימשך שנים רבות.

שחקנים היו אומרים לי “מאמן אנחנו רק רוצים לשחק”. קרוס קיז היה בית ספר חולף ביותר. זו הייתה התקדמות מתמדת של בנייה מחדש מדי שנה. לא הייתה להם הבנה לשחק כקבוצה, שהם צריכים לבוא לאימון, להתחייב, וכדי להצליח הם צריכים לשחק כקבוצה. כשאני מסתכל אחורה, זה לקח 2-3 שנים להגיע. ברגע שהגענו לנקודה שבה שחקנים יחזרו באופן עקבי, התחלתי להחדיר לשחקנים ששיחקנו כדי לנצח. הם שיחקו בסביבה תחרותית. אם הם רק היו רוצים לשחק, היו קבוצות reces, קבוצות מועדונים וליגות אחרות שהם יכלו ללכת ו”פשוט לשחק”.

היו קבוצות שיכולנו לנצח רק על סמך כישרון ומיומנות בלבד אז היינו צריכים להתחיל לנצח במשחקים האלה. לאט לאט השחקנים התחילו להבין, אבל לא היה להם שום ידע מה זה או המשמעות של לשחק באליפות המדינה. אבל התחלנו לנצח משחקים שאנחנו צריכים והגיע הזמן ללכת לשלב הבא, לנצח משחקים שהיו 50-50 שוב לקח לרמה הזו 3-4 שנים לפתח. כל הזמן הייתי צריך להטיף לקבוצות מה היינו שם כדי להשיג. רצינו לנצח משחקים ולהתפתח. אחרי שהגענו לנקודה של ניצחון של 50-50 משחקים, היינו צריכים לנצח משחקים שלא ציפו מאיתנו לנצח. המטרה שלנו הייתה לגרום לפלייאוף האזור לעבור לפלייאוף המדינה. השלב האחרון בפיתוח היה להביס קבוצות שאף אחד לא ציפה שנזכה. זו תמיד הייתה האמונה שלי שיש לנו היכולת, הכישורים לשחק עם כל אחד ולהביס כל אחד בכל יום נתון.בחמש השנים האחרונות שלי בקיז היו לנו שתי קבוצות להגיע לרמת הסיבוב השני (מתוק 16) בפלייאוף המדינה.

סטאפורד:

מדהים! אני רואה כאן דפוס ולקח חשוב שאפשר ללמוד. הוצגה הזדמנות; במקום לדחות את זה כי לא היה לך ניסיון קודם בכדורגל באותה תקופה, התאמצת ללמוד על הנושא בכך שהקדשת זמן ל”הכנה ולמידה על ידי קריאת ספרים והליכה למרפאות” וכו’. ציינת שזה דורש עבודה ו משמעת ובסופו של דבר שלטת בידע שנדרש כדי לאמן כדורגל בתיכון, שראיתי כשהתיכון הישן שלי התמזג עם קרוס קיז ובסופו של דבר שיחקתי עבורך בשנה האחרונה שלי. נראה היה שהייתה לך תשוקה לכדורגל וידע על המשחק והידע לגרום לשחקנים להתרגש לקראת המשחק והאחדות הקבוצתית. אבל כל זה הושג באמצעות העבודה הקשה והמאמץ שלך. עד כמה “משמעת” חשובה לשחקן הכדורגל השואף ולכל אחד בכלל?

המאמן ביל בראטון:

הרשו לי להתחיל בכך שאני מאמין שמשמעת היא תכונה חשובה שיש לכל אחד. כדי להשיג מטרות אישיות או צוותיות יש להקפיד על משמעת עצמית. למשמעת יכולות להיות הרבה משמעויות שונות לכל אדם. זו יכולה להיות מחויבות להשתתף בתרגולים, ללכת מעבר למה שמתבקש מאדם לעשות כדי להתכונן. משמעת נובעת ממטרות והשגת יעדים נובעת ממשמעת. יש אומרים שהצוותים שלי היו ממושמעים. בצוות יכול להיות רק ראש אחד שחייב להנהיג ולהוביל על ידי קביעת המשמעת של המצופה מאחרים. האחרים חייבים להיות מוכנים לקבל את הסטנדרטים ולפעול יחד כדי להשיג לטובת הכלל ולא הפרט. אם לצוות יש משמעת יבואו בדרכם הרבה כיבודים אחרים.

במשך שנים רבות כמאמן הייתי אומר לקבוצות את המטרות שלנו, את המטרה של מה שאנחנו מנסים להשיג, ושכדי להגיע לאידיאלים האלה כולנו חייבים להיות באותו עמוד. כמה שנים היו לי שחקנים שככל שהעונה תתקדם לא יסכימו עם המשמעת וירגישו שדברים מסוימים לא הוגנים. הם היו מפקפקים במטרה, בהרכב ובסגנון המשחק או במשמעת קבוצתית אחרת. כמובן שהייתי מנסה לדבר איתם, להסביר מה נעשה ולמה, להקשיב לצד שלהם בתמונה. תמיד הייתה לי דלת פתוחה אם שחקן רצה לדבר או לדון בנושאים אבל לא בפומבי או באימון או במהלך משחק. אני זוכר מקרה אחד שבו 5 שחקנים שהוצאתי ממשחק ולא הסכימו עם ההחלטה שלי שהם עזבו את ספסל הקבוצה וקבעו ביציע. שחקנים אלו הוצאו מהקבוצה מיד לאחר המשחק. בקבוצה אחרת שנים אחר כך השחקנים הרגישו שההרכב ששיחקנו והשחקנים בעמדות האלה טעו. הפעם נתתי לקבוצה הזו את ההזדמנות לשחק את השחקנים ואת ההרכב שהם הרגישו שאנחנו צריכים לשחק. אמרתי שיש לך חצי להראות לי שאני טועה ואם זה לא יעבוד זה ייעשה בדרך שלי ולא יהיה יותר דיון ואם אתה לא יכול להסכים עם ההחלטות שלי יש לך החלטה שרק אתה יכול לקבל . ובכן הדרך של הקבוצה לא עבדה אז במחצית אמרתי לקבוצה שנתתי לך את ההזדמנות שלך עכשיו זה ייעשה בדרך שלי.

תמיד ב-26 שנות האימון שלי אמרתי לכל קבוצה שאני מאמן (אתה אולי זוכר את זה)… לא אכפת לי מי אתה, לא אכפת לי כמה אתה טוב (גם אם אתה השחקן הכי טוב) ), או את מי שאתה מכיר… אם אתה צריך להיות ממושמע אתה תהיה ממושמע. לא משנה כמה זה עלול לפגוע בקבוצה, אתה יודע את החוקים ואתה יודע שאם תעבור על החוקים אתה תהיה ממושמע ואני אשמע אותך.

סטאפורד:

תודה מאמן. האם היה לך ניסיון כלשהו עם כדורגל מועדון (כדורגל מחוץ למערכת בית הספר)? מה דעתך על כדורגל מועדונים והשפעתו על כדורגל בתיכון? לדוגמה, לחלק מהשחקנים שמשחקים כדורגל בתיכון באביב עשויים להיות קבוצות מועדוניות שבהן הם משחקים שמתאמנים בקיץ, בסתיו ואפילו בחורף!

המאמן ביל בראטון:

הניסיון שלי באימון מועדון היה מוגבל מכיוון שאימנתי שנה אחת בקבוצת בנים עד גיל 14 בליגת המועדון של רוזוול סנטוס. זכינו באליפות עונת הסתיו והאביב. כמה שנים מאוחר יותר עבדתי עם קונקורד כדורגל כשאימנתי קבוצת בנים עד גיל 12 במשך שנה.

אם שחקן מחפש להיראות ויש לו את החלום לשחק ברמת המכללה אז שיטת המועדונים היא הדרך ללכת. אבל זכור שזה מיועד לשחקנים ברמה עילית. אם הם מספיק טובים יש תוכנית שהם יכולים לעבור כדי להגיע לרמת משחק גבוהה יותר אם יש להם את הכישרון. הראשון הוא להיבחר בקבוצה ברמה הגבוהה ביותר, להתנסות בקבוצות נבחרות של המדינה, להגיע להכרה אזורית וכו’. בקיץ הם צריכים להשתתף במחנה כדורגל איכותי כדי לשפר את כישוריהם ולהיראות על ידי מאמני המכללות. בתיכון יש מאמני מועדונים שמסתכלים מלמעלה על תוכניות התיכון ומעודדים שחקנים לא לשחק בקבוצות בתי הספר שלהם בגלל חוסר אימון איכותי, פציעה, חוסר כישרון ורמת משחק נמוכה מבתי ספר רבים.

אני מעודד את השחקנים שלי למצוא קבוצת מועדון לשחק בה בעונות השפל, כי זה יכול רק לעזור לשפר אותם. בסתיו אם הם לא משחקים בקבוצת מועדון, אני מעודד שחקנים להתאמן בקרוס קאנטרי כדי להתחיל לפתח את הסיבולת שלהם ואם אפשר לצאת להיאבקות בחורף. יש שחקני מועדון שמגיעים לרמת התיכון ויגידו לי שהם יכולים לשחק רק במרכז השדה או בעמדת אגף חיצוני. אני מנסה ללמד את השחקנים שלי שלמרות שהם שיחקו במרכז השדה בקבוצת המועדון שלהם הם מתאימים מאוד להגנה בקבוצת בית הספר. שחקנים צריכים לשמור על ראש פתוח ולהיות מוכנים לשחק בעמדה שתיתן לקבוצה שהם נמצאים בהזדמנות להיות תחרותית והזדמנות לנצח.

סטאפורד:

תודה מאמן! לאחר שהייתי מאמן מועדון במשך מספר שנים, אני יכול להתייחס לאמירה “יש מאמני מועדונים שמסתכלים מלמעלה על תכנית התיכון ומעודדים שחקנים לא לשחק בקבוצות בית הספר שלהם מחוסר אימון איכותי, נפצעים, חוסר כישרון, רמת משחק מבתי ספר רבים”. לא שאי פעם הצהרתי את ההצהרה הזו. עם זאת, ייתכן שההצהרה הזו הייתה בעלת תוקף בעבר, אבל האם אתה רואה את זה משתנה מכיוון שהדור החדש של מורים שאולי מאמנים כיום תיכון או חטיבת ביניים הם למעשה שחקני כדורגל לשעבר שהם גם מורים, אבל אולי ירצו להשתמש ב- ניסיון בתיכון כמסלול קריירה לסוג כלשהו של אימון מכללה/מקצועי? זה עשוי להיות המקרה עבור חלק מבתי ספר פרטיים.

המאמן ביל בראטון:

כן אני רואה שזה משתפר. האימון ברמת התיכון הראה שיפור משמעותי בהכרת המשחק של המאמנים. קבוצות בתי ספר תיכוניים עכשיו, כמו קבוצות מועדונים, יכולות לשכור מאמנים בקהילה כדי לעזור לאמן קבוצות עכשיו ולשלם קצבה. אנשים אלה חייבים לקחת את הקורסים הנדרשים מהמדינה כדי להפוך למאמן קהילה ולפעול לפי הכללים של בית הספר, המחוז והמדינה כפי שהם מאמנים. אז מאמני תיכון שאולי חסרים את הכישורים ומסוגלים למצוא מישהו שמוכן לאמן ללמד/לעבוד באימון השחקנים את הכישורים או לעבוד על האסטרטגיות וההיבטים הטקטיים של המשחק. זה מה שקבוצות מועדונים רבות עושות כעת. יש להם אדם לנהל את הריצה אבל משלמים מאות דולרים בחודש עבור אדם בעל שם/איכותי שהיה שחקן לשעבר וכו’ כדי לבצע את האימון בפועל.

סטאפורד:

****המאמן בראטון פרש ב-2006, אך לאחר 7 שנים הוא רצה לחזור לאימון וקיבל את תפקיד הבנים באוניברסיטה בבית ספר תיכון במחוז פולטון (ג’ורג’יה) כמאמן קהילה. היה נהדר לדבר איתו שוב אחרי כל כך הרבה שנים. ****

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *