הופך את הבלתי ייאמן לאפשרי – נשים ערב הסעודית באולימפיאדה

זה היה בין התקריות המדהימות ביותר של אולימפיאדת ריו שנראו אי פעם, קרימן אבולג’ודיאל השתתפה בריצת 100 מ’, אבל היא נראתה קצת שונה משאר הרצים. לקרימן הונח חיג’אב על פניה וכל גופה היה מכוסה בקטיפה שחורה, מה שהפך אותה לאחת מכל שלוש בנות של ערב הסעודית להשתתף בקהילת המשחקים הגדולה ביותר; האולימפיאדה.

בשנה שעברה השתתפה שרה אחטר מסעודיה בריצת השליחים 4X800 מ’, גם היא כוסתה על כל הגוף וגם אחרי שאיבדה את חלקה כדי להתפאר בכרטיס לגמר, היא עשתה עבודה ראויה לשבח.

נהוג בסעודיה שנשים לובשות בורקה מכף רגל ועד ראש, חושפות את עיניה וידיה כדי לבצע את העבודות הביתיות היומיומיות, ישנם חוקים וכללים נוקשים, במיוחד עבור נשים שבהן כניסתן מפוקחת באופן קבוע על ידי גברים של המשפחה. נסיונות ומקומות בילוי ציבוריים או כל צורה של תקשורת פיזית וחברתית עם גברים מחוץ ליחסים משפחתיים נתפסים כאחראים לתביעה.

שרה עברה לארצות הברית בשנות העשרים המוקדמות לחייה והשאירה מאחוריה את אורח החיים השמרני של נשים ערביות והיה לה את החופש לבחור את המלתחה שלה בעצמה. נשים רבות כמו שרה מצאו שהגישה הגברי הדומיננטית בחברה חונקת את שאיפותיהן, רובן עברו לחו”ל וייסדו חיים של כבוד וכבוד עצמי.

ממשלת ערב הסעודית כופה חוקים נוקשים נגד נשים ואף שוללת מהן את הזכות הבסיסית של חופש הביטוי והביטוי ומגבילה את חייהן מאחורי הקלחת המעושנת של דוכני המטבח.

עד 2012 לא הורשו נשים להשתתף באולימפיאדה, ונכון לעכשיו, רק לכמה ענפי ספורט ניתנו הקצבה הראויה שנתפסה על ידי ממשלת ערב כ”שמירה על המכובד”, מה שגורם לנשים להישאר מחוץ לתחום הספורט, הכרוך ב ללבוש תלבושות מתוחות כמו התעמלות והיאבקות.

אירוע אחד כזה קרה כאשר חולצתה של קרימן החליקה סנטימטר וחצי במהלך הריצה וחשש כי עלולה להשתחרר נגדה פתווה שתדרוש את הוצאתה להורג או שההמון עלול ליידות אבנים ולגרום לה לדמם למוות.

תקריות מסוג זה כבר אינן נדירות בסעודיה, אלו קורבנות האונס, שמואשמים ואינם מקבלים שיקום כלל, במקום לספק להם ייעוץ ופיקוח רפואי הולם הם כלואים ופוצחים בהם שוטים.

עד כה לא ננקטו צעדים לשיקום מעמד האישה בחברה. ערב הסעודית עדיין נותרה המדינה האומללה לנשים.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *