היסטוריה של קפיצה לרוחק – אולימפיאדת עתיקה עד מודרנית

ההיסטוריה של הקפיצה לרוחק מקשתת אלפי שנים אחורה למשחקים האולימפיים העתיקים ביוון. באותם ימים זה היה חלק מאירוע החמישייה, וזה הופך אותו לאחד מאירועי האתלטיקה הוותיקים ביותר ואירוע הקפיצה הוותיק ביותר באתלטיקה.

האולימפיאדה המקורית הייתה מגרש תחרות ואימונים ללוחמים. האירוע נוצר ונכלל באולימפיאדה מכיוון שנחשב חשוב ללוחמים להיות זריזים ויכולים להימנע ממכשולים כמו זינוק על פני תעלות או נחלים.

בתחילה נדרשו הספורטאים לשאת משקל בכל יד שהיה בין 1 ל-4.5 קילו בזמן הריצה. אלה נקראו halteres והם שימשו כדי לצבור תאוצה כאשר היית בנקודת ביצוע הקפיצה. הבור ששימש במקור לא היה מלא בחול כפי שהוא היום, אלא היה רק ​​בור של אדמה מעובדת.

על פי דיווחי עדים על האולימפיאדה ביוון, ההערכה היא שהקפיצה לרוחק לוותה במוזיקה, ששימשה כדי לתת לספורטאי קצת קצב לקפיצה תוך כדי ריצה עם המשקולות. חשבו שהייצוגים של הקפיצה לרוחק ביוון העתיקה הם למעשה קפיצה משולשת, אך הוכח שהאירוע היה מה שאנו מכירים כקפיצה לרוחק.

כאשר האולימפיאדה המודרנית החלה בשנת 1896, הזוכה במדליית הזהב הראשונה בקפיצה לרוחק היה אלרי קלארק שקפץ ל-6.35 מטר. ציון דרך נוסף בהיסטוריה של האירוע היה שיא העולם שנקבע ב-1935 על ידי ג’סי אוונס שקפץ ל-8.13 מטר. שיא זה יישאר במקומו למשך 25 שנים עד שנשבר בשנת 1960. שיא העולם הנוכחי בקפיצה לרוחק הוא 8.95 מטר בגברים ו-7.52 מטר בנשים. שיא הנשים קיים כבר יותר מ-20 שנה.

היסטוריית הקפיצה לרוחק חוזרת אלפי שנים אחורה וכיום זה עדיין אירוע אתלט ושדה פופולרי, הפופולרי לספורטאים בכל הגילאים.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *