העתיד של הסקייטבורד

איפה היינו, איפה אנחנו עכשיו ולאן הולך הסקייטבורד?

ההתחלה

אם אנחנו מתכוונים לנסות להבין את העתיד, כנראה שזה רעיון טוב לחזור קודם ולראות איך הדבר הזה התחיל.

הכל התחיל בשנות החמישים, כאשר גולשים קליפורניים החלו לחבר גלגלי גלגיליות לקרשים של עץ ולרכב ברחובות המקומיים שלהם. יצרני סקייטבורד החלו לצוץ בתחילת שנות השישים וסגנון חיים חדש נולד.

גלגלי סקייטבורד Urethane הומצאו בשנת 1972 והם נמצאים בשימוש עד היום. באמצע שנות ה-70 החלו להופיע פארקי הסקייטבורד הראשונים אשר הולידו באופן טבעי סגנונות רכיבה חדשים, טריקים חדשים וקרשים חדשים כאשר הסקייטרים הפכו אנכיים. גם באמצע שנות ה-70, סצנה תחרותית חדשה נולדה כאשר נערכה תחרות סלאלום ופריסטייל בפסטיבל אושן בדל מאר, קליפורניה. נבחרת זפיר המפורסמת הפכה את עולם הסקייטבורד על ראשו עם הגישה האגרסיבית החדשה שלהם להחלקה חופשית. ב-1978 טריק הסקייט המפורסם מכולם, “אולי”, הומצא על ידי אלן גלפנד (שנות ה-70 היו עשור גדול להחלקה).

שנות ה-80 היו עשור איטי יחסית לגלישה על סקייטבורד אם כי הייתה דחיפה שהגיעה עם הפופולריות של ה-VCR כאשר הוצגו סרטוני הסקייטבורד הראשונים. תערוכת הווידאו של Bones Brigade הייתה פופולרית במיוחד והפכה את סטיב קבאלרו, טוני הוק, מייק מקגיל, לאנס מאונטיין, רודני מולן, סטייסי פרלטה וקווין סטאב לשמות ביתיים בקרב אחוות ההחלקה.

משחקי האקסטרים הראשונים נערכו ברוד איילנד בשנת 1995 ותחרות הסקייטבורד זכתה לתשומת לב רבה שהובילה להגברת העניין בספורט והעלתה את פרופילו בקהילה הרחבה יותר. סקייטבורד היה גם חלק ממשחקי Winter X הראשונים ב-97′ והסקייטבורד התחרותי הפך באמת למיינסטרים.

הדבר הגדול ביותר שיצא לסקייטבורד בשנות ה-2000 הוא הפופולריות העצומה של קונסולת משחקי הווידאו. משחקי סקייטבורד מתאימים את עצמם היטב לפורמט, והיו משחקי וידאו מדהימים מדי שנה בשנות ה-2000. דור חדש של מחליקים נולד כשהילדים החליפו את בקרי הקונסולה שלהם לדבר האמיתי.

העתיד של הסקייטבורד

סקייטבורד תחרותי יתבסס כספורט מיינסטרים לגיטימי, בדומה לתרבות הגלישה והגלישה. רק לפני כמה עשורים, גולשים ראו בזלזול כעל סרבנים בלתי אמינים. בימים אלה הורים לא חושבים פעמיים על לשוטט בחנויות הגלישה הקיימות בכל קניון ולהעמיס בגדים עם תוויות גלישה לצאצאים שלהם, שאולי אפילו לא יודעים איך נראה חוף ים. קלי סלייטר, מיק פאנינג, ריפ קורל, קוויקסילבר ובילבונג הם כולם מותגים גלובליים מהימנים כעת. תרצו או לא, שימו לב שההחלקה תלך באותה דרך. נראה טריקים מעוררי מחשבה הממנפים אנרגיה ואתלטיות שנראים בלתי נתפסים היום. גיבורי הסקייט יעברו למיינסטרים ויצפו לראות סצנה תחרותית עולמית הרבה יותר מתקדמת. שוב מאלף להציץ בנתיב הגלישה. סצנת הגלישה התחרותית התבלבלה במשך עשרות שנים לפני שהחלה לפעול בסוף שנות ה-80, כאשר הצעד האמיץ נעשה כדי לתת שליטה אולטימטיבית בספורט לגוף מנהל יחיד. פורמט חדש של גבר על גבר הוצג ותחרויות נלקחו לגלים הטובים ביותר בתקופה הטובה ביותר של השנה. טובתו הכללית של הספורט התגברה לבסוף על הפרוכיאליזם והעניין המסחרי ותחרויות גרועות וחסרות תחרות נפסלו. כעת, הגלישה הגיעה לזמן הגדול – יש לה סצנה תחרותית מתוחכמת מרובת שכבות עם סיקור תקשורתי מסיבי. האם החלקה יכולה להתנהל באותה דרך? כן, אם הוא מרשה לעצמו.

כשמדובר ברמפות מקומיות ופארקי סקייט, צפו לקירות גדולים יותר, קערות גדולות יותר ועוד מהם. ככל שהדור הנוכחי של מחליקים גדל ומגיע לתורו להשפיע על הוצאות המועצה והתשתיות, ובכן, אלו חדשות טובות עבור מחליקים שאוהבים פארקים ורמפות.

הטכנולוגיה תשפיע על הסקייטבורד באותה דרך שהיא פוגעת בכל כך הרבה מוצרים אחרים. חומרים חזקים וקלים יותר יופיעו וההפצה המהירה של המידע פירושה שתכנון לוח ומשאיות יתקדם אפילו מהר יותר. ההשפעה של האינטרנט היא גם אתגר וגם הזדמנות עבור חנות הסקייטבורד המקומית. שיעורי הצמיחה של מסחר אלקטרוני הם עצומים ויותר אנשים מעוניינים לקנות סקייטבורד באינטרנט. הרשת מאפשרת מודל הפצה שלמעשה מקרב את הצרכן למחסן הסקייטבורד. אם אתה מייחל לימים הישנים של קרש עץ משנות ה-70, אז זה אולי לא יעשה לך הרבה אבל אם אתה ילד עם תקציב מוגבל, הכל חדשות טובות. צפו למוצרים טובים ומתקדמים יותר מבחינה טכנית במחירים נמוכים יותר.

אם הסקייטבורד עוקב אחר אותם קווים כמו שווקים אחרים, אז אולי נראה איחוד נוסף בין המותגים הגדולים, בדומה לרכישת סקטור 9 של בילבונג. שחקנים גדולים אחרים בשוק הסקייטבורד של היום הם מותגים כמו Birdhouse, Girl, Zero, Plan B, Element ו עיוור. יש סיכוי סביר שנוכל לראות חברה גדולה רוכשת אורווה של מותגי סקייטים גדולים כדי לקבל את יתרון התמחור שמגיע עם הנפח, מה שכמובן יכול לעזור בתמחור המוצר אבל לא תמיד מביא לעיצוב ויצירתיות לא מקוריים של מוצר (מתי היה בפעם האחרונה שפורד או GM יצאו עם מוצר מגניב?). בכל שוק, אם הגדולים גדלים, אז נוצרות הזדמנויות לשחקנים קטנים ליצור נישה משלהם עבור שווקים מקומיים וקונים שפחות מודעים למותג.

מייפל הוא עדיין חומר הבנייה המובחר לסיפונים, אבל בוודאי מתקרב היום שבו מייפל יתגבר, לפחות עבור כמה סגנונות של לוח. סגנונות חדשים של לוחות ימשיכו לצוץ – הסקייטבורד הצנוע של הימים הראשונים כבר התפתח ללונגבורדים, סיירות, לוחות רטרו, בורד בורד, אולד סקול והרים. בנוסף למשאיות קלות וחזקות יותר וגלגלים באיכות טובה יותר, יהיו צורות חדשות של תוכנית סיפון ויצירות אמנות מקוריות.

אז הנה, הצצה מהירה לעבר והצצה אל העתיד – והעתיד נראה טוב!

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *