נעלי כדורגל: מדע הביצועים

ההיסטוריה של השימוש בנעלי כדורגל היא בת פחות ממאה שנה. מאז היא עברה תהליך פיתוח קפדני משלה. התקדמות העיצוב הארגונומית שלו עם הזמן המשתנה ללא הרף אפשרו לשחקנים להגיע למהירויות נפץ תוך כדי התחלה ועצירה ולהרגיש את המתיחה האולטימטיבית במהלך המשחק. ישנם גורמים משנים משחק אשר תלויים בפיסת המדע החיונית הזו, בעיצובו, האוריינטציה, מיקומו, החומר וכו’. זה אפשר לשחקנים לדחוף את הגבולות שלהם ולהגביר את הביצועים שלהם מעבר לסף שלו. כעת הם מיוצרים ומתוכננים לביצועים קיצוניים, אז בואו נסתכל על כמה חידושים טכניים אחרונים שמטרתם תפוקה מקסימלית בשטח.

קל

משחק הכדורגל עבר מהמגפיים הכבדות והעבות שדרשו יותר פיזיות ליותר משחק כישורים ומהירות. זה התרחק ממתן הגנה לכף הרגל של השחקנים ויותר מודאג מהקלות והפונקציונליות היעילה של השחקן. נעלי כדורגל מודרניות כוללות חומרים חזקים וקלים כמו פלסטיק או מתכות כמו מגנזיום ופלדה.

משיכה מעולה עם סידור קליעים אינטליגנטי

בעיקר, השחקן מקיים אינטראקציה עם הקרקע או המשטח עליו הוא מבצע, ולכן נעלי הכדורגל חייבים להציע משיכה מצוינת לשחקן. ככל שהמשיכה טובה יותר, היא מאפשרת האצה משופרת ושליטה בניווט של הכדור אל השחקן. דרישה זו למשיכה נבעה מתנאי מזג אוויר וקרקע משתנים. אבל, איך היצרנים משיגים את המתיחה הנדרשת, שמשפרת את הזריזות של השחקן? התשובה טמונה בעיצוב ובמיקום החתיכים.

באופן מסורתי, החתיכים משלבים עיצוב עגול אשר קוטר עליון (האזור הקרוב יותר לסוליה) גדול מהקוטר התחתון (האזור הקרוב יותר לנקודת המגע עם הקרקע). לאחרונה, עיצוב ניטים מקיף יותר כולל חתיכים זוויתיים דמויי שיניים הידועים גם בשם להבים, אשר מיועדים לאחיזה איתנה במצבים מוגדרים.

עיצוב ומיצוב חתיכים

כיום, היצרנים יכולים גם להתאים את קליעת השחקן לפי מיקומם במגרש. השחקנים המקצועיים המשחקים קדימה, באמצע השדה וההגנה יכולים לקבל את נעלי הכדורגל שלהם בהתאמה אישית למקום שלהם על המגרש, בין אם זה טבעי או מלאכותי. חתיכים תרמו ניילון הם קשיחים, אך קלים ומשפרים את הזריזות בכך שהם מאפשרים את הדחיפה הפתאומית שמשמשת את אלה שמשחקים קדימה, בעוד שפוליאוריתן תרמופלסטי (TPU) מציע חתיך יציב ונוח, ומכאן, שמוכיח את עצמו כמתאים למגן.

חשיבות המיקום של חתיכים באה לידי ביטוי מכיוון שהם אמורים לשאת את משקל השחקן ולהעביר את העומס לקרקע ומכאן שהלחץ בכל הנקודות חייב להיות אחיד. לשם כך נעשה שימוש באנליזה דיגיטלית של החברות, מה שעוזר להן גם לזרז את תהליך התכנון. נתוני הניתוח העדכניים של שיטת ה-Finite Element הראו כי חתיכים בצורת שברון מציעים מהירויות המראה אופטימליות ופעילויות רב-כיווניות על פני העיצובים האחרים. נעלי הכדורגל הולכים וקטנים ככל שמחקרים מראים ששטח הפנים קטן יותר, כך חדירה טובה יותר משטח ופריקה מהירה מהמשטח.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *