ריו, סיוט אולימפי

שחיתות פוליטית, אסון סביבתי, נגיעות פתוגנים, הרס כספי, איומי טרוריסטים וברוני סמים: תנו למשחקים להתחיל. כשהוועד האולימפי הצביע בעד הענקת אולימפיאדת 2016 לעיר שיש לה את ההבחנה המפוקפקת להיות אחת מבירות הפשע והרצח המובילות, שלא לדבר על אחת משטחי ההשלכה הגדולים ביותר של ביוב גולמי בעולם, הייתה צריכה להניף כל כך הרבה דגלים אדומים. כל מדינה משתתפת שמשהו היה קצת מבחין. ובכל זאת מה שכבר מתרחש במשך שנים היה סיוט כלכלי, פיננסי וסביבתי מוחלט.

כאשר ארתור ל. קפלן, ביו-אתיקאי מאוניברסיטת ניו יורק שכתב בפברואר שלקיים את האולימפיאדה בברזיל תהיה חסרת אחריות, הוא צדק כל הזמן. מדענים עדיין מזהירים שנגיף הזיקה כל כך מסוכן, שזה יהיה לא מוסרי לאפשר לאולימפיאדת ריו להתנהל כמתוכנן באוגוסט הקרוב. יותר מ-100 רופאים, חוקרים ומומחי בריאות מרחבי העולם חתמו על מכתב פתוח הקורא לארגון הבריאות העולמי של האו”ם להפציר בוועד האולימפי הבינלאומי להעביר את משחקי הקיץ מריו דה ז’נרו או אפילו להרחיק לכת ולבטל אותם. הם מודאגים מההשפעה הפוטנציאלית של הנגיף על הבריאות העולמית.

הזן הברזילאי של נגיף הזיקה פוגע בבריאות בדרכים שהמדע לא צפה בעבר. סיכון מיותר נוצר כאשר 500,000 תיירים זרים מכל המדינות משתתפים במשחקים, עלולים לרכוש את הזן הזה ולחזור הביתה למקומות שבהם הוא יכול להפוך למגיפה. אם זה יקרה למקומות עניים שעדיין לא הושפעו כמו רוב דרום אסיה ואפריקה, הסבל עלול להיות קטסטרופלי. זה לא מוסרי להסתכן, רק עבור משחקים על הסיכון של וירוס הזיקה בלבד. אולימפיאדת ריו אמורה להימשך בין ה-5 ל-21 באוגוסט, ולמשחקים צפויים להשתתף יותר מ-500,000 תיירים זרים. מוקדם יותר החודש, ארגון הבריאות העולמי מזהיר את מבקרי ריו מפני נגיף הזיקה ומעודד אותם לפעול לפי פרוטוקול, כגון הגנה על עצמם מעקיצות יתושים, תרגול סקס בטוח יותר ושהייה בחדרי אירוח ממוזגים.

מדענים אלה מצטטים תקדימים לדחיית המשחקים. מלחמת העולם הראשונה מנעה את אולימפיאדת 1916, בעוד שמלחמת העולם השנייה ביטלה את האולימפיאדה של 1940 ו-1944. על פי המכתב, גם אירועי ספורט גדולים הועברו בגלל מחלות, “כפי שעשה ליגת הבייסבול עבור זיקה, וגביע אפריקה לאומות עבור אבולה. פרופסור אמיר עטראן טען שהאנשים שחוזרים מהמשחקים עלולים להסלים. משבר הבריאות של זיקה בברזיל עד לאסון בריאות עולמי. בהתחשב בכל הבעיות האחרות עם ההיערכות הרופסת של ריו, בעיות הפשע הגדולות והמהפך הפוליטי, אין שום סיבה טובה לקיים את אולימפיאדת הקיץ בברזיל בקיץ הקרוב. במילים פשוטות נגיף הזיקה מסוכן יותר ובברזיל במיוחד ריו דה ז’נרו ההתפרצות נרחבת יותר.

אותם מדענים מציינים בנחרצות כמה סיבות מדוע יש לבטל את האולימפיאדה בריו. ראשית יש את ריו עצמה. העיר הזו מושפעת הרבה יותר מנגיף הזיקה מאשר בכל מקום אחר בעולם. בברזיל זן הזיקה מסוכן יותר ועלול להיות קטלני. וכאשר יש לך כל כך הרבה זרים צפופים בכפר האולימפי רק גורם לסבירות גבוהה יותר שנגיף הזיקה יתפשט ויתפשט במהירות למדינות המוצא שלהם לאחר שהמשחק יסתיים. במהותה מגיפה עולמית היא תרחיש סביר יותר. המשך המשחקים מפר את מה שהאולימפיאדה מייצגת. הוועד האולימפי הבינלאומי כותב כי “האולימפיזם שואף ליצור אחריות חברתית וכבוד לעקרונות אתיים בסיסיים אוניברסליים”

הגיע הזמן לדאוג לבריאות ולבטיחות של כולם מעל הערך הכספי שניתן על אירוח המשחקים האולימפיים. נכון לעכשיו התשתית שאמורה להיות מוקמה כדי לפטור את העיר ריו מכל הביוב והזיהום שהרסו את העיר במשך שנים, עדיין נותרו אזורים עצומים שבהם מגע אנושי יגרום ליותר דאגות בריאות ממה שמישהו התמקח עליהם. . למים המזוהמים, נגיף הזיקה, אלימות הכנופיות המתמשכת, בנייה עלובה של אולמות, אין תחבורה בטוחה, וכדי לסיים את זה בממשלה בפשיטת רגל יש את כל המרכיבים המהווים סיוט אולימפי.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *